قرص برنج یکی از شایع ترین کارها برای اینکه درون برنج حشره‌ای زنده نماند. امروز میخوایم در مورد این قرص، فواید و مضراتش صحبت کنیم. خیلی از افراد هستند که از این قرص خطرناک استفاده می‌کنند و ضررهایش را نمی‌دانند. تقریبا این سوال برای همه‌ی افراد پیش آمده که استفاده از قرص برنج خوب است؟ این قرص چه ضررهایی دارد؟ در ادامه با ما همراه باشید تا به صورت کامل این موضوع را بررسی کنیم.

قرص برنج چیست؟

قرص برنج در جهت پیشگیری و جلوگیری از آفت زدگی برنج انبار شده مصرف می‌شود. آلومینیوم فسفید«Aluminium phosphide»  که در ایران اکثرا آنرا با نام قرص برنج می‌شناسند، این قرص ترکیب بسیار خطرناکی از فسیدهاست. این قرص حدود سه گرم است. غالبا به رنگ‌های سفید، قهوه‌ای و خاکستری بوده و بوی نامطبوعی دارد که بعضا افراد این بو را به بو ماهی گندیده یا سیر تشبیه می‌کنند.

قرص برنج

موارد استفاده از قرص برنج چیست؟

همانطور که در بالا بیان شد این قرص ترکیب خطرناکی از فسفیدها است و تحت عنوان یک حشره کش برای جلوگیری از آفت زدگی برنج انبار شده مورد استفاده قرار می‌گیرد. استفاده از این قرص خطرناک فقط مختص برنج نیست و برای از بین بردن آفات در سیلو و کانتینرهای صادراتی استفاده می‌شود.

با توجه به اینکه خرما یک محصول نیمه خشک می‌باشد و از حمله و هجوم آفاتی از قبیل حشره و کرم در امان نیست، به ناچار باید آفت زدایی شود تا پس از اینکه محصول وارد بازار شد درون آن شاهد کرم و سایر حشرات نباشیم. برخی از کشاورزان و فعالان حوزه خرما، محصولاتشان را به جای اینکه به سردخانه برده و آنجا نگهداری کنند همچنان مانند قبل و به صورت سنتی در انبارهایشان نگهداری می‌کنند. و برای جلوگیری از آفت‌زدگی از این قرص استفاده می‌کنند، که این خود خطرناک است. 

با اینکه اعلام شده که استفاده این قرص برای کشاورزان ممنوع است و فروش قرص های برنج متوقف شده ولی باز سودجویانی هستند که این قرص را وارد بازار می‌کنند. این قرص هم مانند دیگر قرص ها نمونه تقلبی دارد که حتی بعضا باعث می‌شود هوا منطقه مورد استفاده را هم آلوده کند.

این قرص چگونه عمل می‌کند؟

این ماده سمی به آسانی جذرب دستگاه گوارش می‌شود و پس از حل شدن و مخلوط شدن در مایعات بدن و رطوبت معده باعث تولید گاز خطرناک فسفین می‌شود. فسفین گازی بی رنگ است که بوی ماهی گندیده می‌دهد. سم کشنده این قرص بر روی سلول‌های بدن تاثیر بسیار بدی دارد.

تنفس سلولی را از بین برده و سبب آسیب جدی به ارگان‌های حساس بدن مانند قلب و کلیه‌ها می‌شود. هیچ پادزهر اختصاصی برای درمان مسمومیت قرص برنج وجود ندارد. گاز سمی که از ای قرص‌ها آزاد می‌شود برای انسان‌ها خصوصا کودکان خطرناک بوده و می‌تواند باعث مسمومیت شود.

با توجه به اهمیت این موضوع و خطرناک و سمی بودن این قرص، غیر قانونی بودن خرید و فروش و کاربرد خانگی این قرص برای از بین بردن آفت‌ها در کشور، مهم ترین قدم در جهت پیشگیری وجلوگیری از بروز مسمومیست‌های کشنده، افزایش آگاهی عمومی افراد جامعه از خطرات و مضرات این سم و خودداری از هرگونه نگهداری و خرید آن در جهت مصارف خانگی می‌باشد.

قرص برنج

دسترسی به این قرص خطرناک در دیگر کشورها

در کشورهای توسعه یافته از این قرص تنها به صورت تجاری و برای از بین بردن آفت‌ها در کانتینر‌های صادراتی استفاده می‌شود و دسترسی عمومی مردم به آن تقریبا وجود ندارد. به همین دلیل است که موارد مسمومیت چه تصادفی و عمدی بسیار ناچیز و محدود است. روش استفاده از این قرص‌ها به صورت تدخینی می‌باشد.

نحوه کار به این شکل می‌باشد قرص‌ها تجاری که در بسته بندی‌های قابل نفوذ در محیط عایق بندی شده قرار گرفته است. در صورت آزاد شدن گاز سمی و کشنده فسفین پخش می‌شود و در اثر واکنش قرص با رطوبت محیط و هوا، عموما سبب از بین رفتن کامل جوندگان و حشرات می‌شود. دو نکته بسیار مهمی که در استفاده از قرص‌ها وجود دارد ۱- عایق بندی محیط ۲-در نظر گرفتن زمان کافی برای حذف گاز فسفین از محیط است. که اگر در این دو مورد گفته شده سهل انگاری انجام شود می‌تواند باعث مسمومیت‌های تصادفی شدید و حتی به مرگ منجر شود.

علائم مسمومیت با قرص برنج

  • درد شکم
  • تهوع
  • تنگی نفس در قسمت قفسه سینه
  • بی قراری
  • تشویش
  • فشار خون پایین
  • اسهال
  • دشواری تنفس
  • سرگیجه

برای جلوگیری از بروز حشره در برنج، به جای قرص برنج از چه چیزی استفاده کنیم؟

باید در جهت افزایش آگاهی تمامی افراد خانواده از خطرات سم موجود در این قرص کوشا باشیم. بعضا هستند افراد و خانواده‌هایی که برای جلوگیری از آفت حبوبات نیز از قر برنج استفاده می‌کنند که این نیز کار بسیار خطرناکی است. بهتر است برای جلوگیری از آفت‌زدگی حبوبات به‌جای این قرص از نمک و سیر استفاده کنید.

برای کنترل آفات برنج درون انباری‌تان در منزل، از داروخانه‌ها «قرص با منشا گیاهی که حاوی عصاره زیره یا سیر» هستند استفاده کنید. چرا که برای انسان کاملا بی خطر هستند.

سخن پایانی

تمامی این توضیحات برای این بیان شد که به هیچ عنوان از این قرص خطرناک برای از بین بردن آفات استفاده نکنید یا اگر از جایی که برنج تهیه می‌کنید مطمئن شوید که از قرص استفاده نکرده باشد و از فرد قابل اعتمادی برنج تهیه کنید. چرا که قرص‌های کنونی و تقلبی دیگر بو هم ندارند و نمی‌توان تشخیص داد که آیا درون این برنج از این قرص استفاده شده یا خیر.

امیدوارم این مطلب رضایت شما را جلب کرده باشد.

0 دیدگاهبستن دیدگاه‌ ها

ارسال دیدگاه