برنج قهوه ای

قبل از شروع مقاله روش پخت برنج قهوه ای بهتر است خود برنج قهوه ای را بهتر بشناسیم و به این برنج نگاهی اجمالی و کلی داشته باشیم. دانه برنج سالم و کامل چند لایه دارد، که اگر فقط لایه اولیه یا بیرونی آن را جدا کنیم برنجی که بدست می‌آید برنج قهوه ای نام دارد.

برنج قهوه ای مواد مغذی را در خود حفظ کرده و از برنج سفید به مراتب پر خاصیت تر است. برنج قهوه ای از جنس برنج سفید می‌باشد و تفاوت آن این است که در برنج سفید، لایه های بیرونی جو (شالی) به صورت کامل برداشته می‌شود. پس برنج قهوه ای نوع برنجی است که فقط پوسته بیرونی آن گرفته شده است.

این برنج درواقع نوعی از برنج سبوس دار می‌باشد که می‌توان آن را جز دسته بندی غلات به حساب آورد. با آنکه برنج سفید پر طرفدار ترین و پر مصرف ترین کونه برنج در جهان می‌باشد اما در سالیان اخیر به علت خواص بی‌نظیر برنج قهوه ای استفاده از آن افزایش چیمگیری داشته است. در این مقاله شما را با برنج قهوه ای، نگهداری و روش‌های پخت آن آشنا می‌کنیم.

روش پخت برنج قهوه ای

جوانه برنج قهوه ای

جوانه برنج قهوه ای، یک نوع دیگر از شکل‌های معمول برنج قهوه ای است. که ارزش غذایی آن را تا حد زیادی بالا می‌برد. جوانه برنج قهوه ای هم خواص بسیار زیادی دارد و از آن استفاده می کنند.

نحوه تهیه آن به این صورت است که برنج قهوه ای را در آب قرار می‌دهند و پس از چند ساعت مشخص جوانه درست می‌شود. محتوای مواد مغذی موجود در جوانه برنج قوه ای به علت وجود اسید گاما آمینو بوتریک است. این روش برای افزایش سطح پروتئین‌ها، حداکثر مقدار گابا (GABA) و آنزیم‌های خوب در جوانه برنج قهوه ای استفاده می‌شود.

عموما بسیاری از مردم خوردن برنج سفید را به برنج قهوه ای ترجیح می‌دهند ولی با خوردن یک وعده این برنج به طعم و خواص فوق العاده آن پی می‌برند. فرآیند جوانه زنی برنج قهوه ای باعث بالا بردن اجزای اساسی مانند پتاسیم، لیزین، تیامین، اسید فرولیک، ویتامین ب۶، منیزیم، نیاسین، فیبر رژیمی ویتامین E در برنج قهوه ای می‌شود.

این مواد منحصر به فرد مغذی در جلوگیری از تحریک روده، جذب بهتر، هضم آسانتر و پیشگیری از التهاب و آلرژی‌ها کمک می‌کند. همچنین جوانه برنج قهوه ای را می‌توان به صورت خشک و بدون آب نگهداری کرد تا ارزش غذایی آن ثابت بماند و طول عمر نگهداری آن زیادتر شود.

مصرف برنج قهوه ای در رژیم غذایی افراد این نکته را ثابت می‌کند که این ماده غذایی در مورد بیماری‌هایی مانند دیابت، چاقی، سرطان و اختلالات عصبی نیز موثر است. همچنین این ماده غذایی باعث کمک به سالم ماندن استخوان‌ها می‌شود و سیستم ایمنی بدن را تقویت می‌کند.

چرا برنج قهوه ای بخوریم ؟

عده‌ی بسیار زیادی از مردم از این واقعیت آگاه‌اند که برنج قهوه ای بهتر از برنج سفید است. آن فرآیندی که طی آن برنج سفید بدست می‌اید باعث می‌شود بسیاری از ارزش غذایی و کیفیت مواد غذایی آن از بین برود.

بصورت کلی کالری این برنج نسبت به نوع سفید خود بیشتر است و به عنوان یک غلات کامل شناخته و معرفی می‌شود. این ماده غذایی با ویتامین‌های مفید خود می‌تواند از بروز بیماری‌های چون سکته‌های مغزی و قلبی جلوگیری کند. بر این اساس برنج قهوه ای مخزن بزرگ اجزای تشکیل دهنده برنج را، در خود حفظ می‌کند.

روش پخت برنج قهوه ای

روش نگهداری برنج قهوه ای و برنج سفید متفاوت است ؟

تا حدود کمی بله. از آنجایی که میزان املاح موجود در برنج قهوه ای از برنج سفید بیشتر است، توصیه می‌شود که برای جلوگیری و پیشگیری از فاسد شدن، در جای به نسبت خنک تر و خشک تر نسبت به برنج سفید نگهداری کنید.

ظروف خاصی برای نگهداری برنج قهوه ای مورد نیاز است ؟

خیر، برنج قهوه ای همانند برنج سفید می‌تواند در کیسه‌های پارچه ای مخصوص برنج، مانند اسپام باند یا متقال تا پایان مدت زمان ماندگاری‌اش نگهداری شود.

مصرف مداوم برنج قهوه ای باعث چاقی می‌شود ؟

گمانه زنی برای افراد وجود دارد که برنج باعث چاقی می‌شود و همین باعث می‌شود که افراد حساس به چاقی در استفاده از برنج وسواس داشته باشند. برنج قهوه ای غذایی است که می توان از آن برای کاهش وزن استفاده کرد. به این علت که برنج قهوه ای حاوی مقدار زیادی فیبر است که این فیبر ها موجب ایجاد احساس سیری و در نتیجه دریافت مقدار کمتر کالری در طول شبانه روز خواهد شد. همین مورد در کاهش وزن افراد بسیار مفید است.

روش پخت برنج قهوه ای

آیا برنج قهوه ای زودتر از برنج سفید فاسد می‌شود ؟

بله، این برنج به دلیل اینکه تمامی مواد مغذی و املاح پوسته برنج را را در خود دارد و از طرفی به نام برنج نیمه پخته شناخته می‌شود، زودتر از برنج سفید خراب و فاسد می‌شود. بهتر است این برنج را در جای خشک و خنک نگهداری کنید. و مدت زمان نگهداری از این برنج حدود ۶ تا ۱۲ ماه می‌باشد.

آیا برنج قهوه ای زمان پخت بیشتری نسبت به برنج سفید نیاز دارد ؟

برنج قهوه ای به دلیل اینکه پوسته بیرونی آن ضخیم تر از نوع سفید خود است برای پخت به زمان بیشتری احتیاج دارد. به همین علت بهتر است قبل از پخت، مدت زمان بیشتری نسبت به برنج سفید (حدود یک ساعت) آن را خیس کنید. به این نکته توجه کنید این محصول به دلیل اینکه نیم پخته است می‌توان آن را بصورت دم کرده و کته پخت.

روش پخت برنج قهوه ای

نحوه پخت برنج قهوه ای برروی اجاق گاز

پخت برنج قهوه ای بدون استفاده از روغن

نکته: برای پخت هر یک پیمانه برنج قهوه ای حدود یک تا دو پیمانه آب نیاز است، که بسته به نوع برنج قهوه ای که دارید باید آب را تنظیم کنید.
ابتدا برنج را خوب بشورید و آب آن را چند مرحله خالی کنید.

مواد لازم :
۲ پیمانه برنج قهوه ای
۴ پیمانه آب
نمک به میزان لازم

قابلمه را روی حرارت بالا قرار داده، برنج را شسته و داخل قابلمه بریزید.
سپس ۴ پیمانه آب را بلافاصله پس از اینکه برنج را درون قابلمه خالی کردید روی برنج بریزید.
نمک را به مقدار دلخواه اضافه کنید.

با همان شعله زیاد درب قابلمه را بگذارید تا بجوش بیاید.
پس از جوش آمدن آب درب قابلمه را برداشته و آن را هم بزنید.
سپس منتظر بمانید تا آب برنج تبخیر شود.

پس از تبخیر آب (زمانی که آب مقدار کمی از سطح برنج پایین تر رفت) برنج را هم زده و شعله (حرارت) گاز را کم کنید.
درب قابلمه را گذاشته تا برنج به آرامی و به صورت کامل پخته شود.
پس از حدود ۱۵ تا ۲۵ دقیقه (بسته به حرارت) برنج پخته و آماده مصرف است.

با اینکه از هیچ روغنی استفاده نشده برنج شفته نشده و کاملا جدا ا می‌باشد. این به دلیل استفاده صحیح از مقدار آب می‌باشد.

استفاده از مقدار صحیح آب در پخت برنج یکی از موارد بسیار مهم محسوب می‌شود. در صورت ریختن آب کم برنج شما خشک (اصطلاحا کال) و ریختن آب زیاد برنج شما شفته (اصطلاحا شل) می‌شود و همین باعث می‌شود برنج شما خوب و شکیل نخواهد شد.

نحوه پخت برنج قهوه ای درون فر

مواد لازم :
۲ پیمانه برنج قهوه ای
۴ پیمانه آب
۱ قاشق غذاخوری کره
نمک به میزان لازم

ابتدا برنج را خوب بشورید و آب آن را چند مرحله خالی کنید.
فر را روی دما ۱۸۰ درجه قرار دهید.
برنج را درون قالب ریخته و دو برابر پیمانه برنج ریخته شده، آب را درون قالب می‌ریزیم.
سپس روی قالب را به صورت کامل با فویل می‌پوشانیم.
در طبقه وسط فر قرار می‌دهیم.
پس از حدود یک ساعت برنج آماده است، و می‌توانید میل کنید.

روش پخت برنج قهوه ای به صورت کته

نکات مهم در رابطه با برنج قهوه ای

روش آبکش کردن برنج قهوه ای روش مناسبی نیست و ما به شما پیشنهاد نمیکنیم. چرا که با آبکش کردن این برنج تمامی املاح و مواد مغذی موجود در آن با آب از برنج جدا می‌شود و با آبکش کردن دور ریخته می‌شود و از بین می‌رود. آبکش روش سالمی برای پخت برنج قهوه ای محسوب نمی‌شود.

حجم برنج قهوه ای پس از پخت حداقل ۳ برابر می‌شود (بسته به نوع برنج دارد برنج قهوه ای دانه بلند حدود ۵ برابر قد می‌کشد ولی برنج قهوه ای متوسط حدود ۳ برابر قد می‌کشد).

مقدار آبی که برای پخت برنج استفاده می‌کنید باید حدود دو برابر مقدار برنج باشد (به نوع برنج قهوه ای بستگی دارد برای نوع باسماتی دو برابر آب لازم است ولی برای برنج قهوه ای دانه متوسط یک و نیم پیمانه آب به ازای هر پیمانه برنج).

اگر برای پخت برنج زمان کافی دارید خوب است که برنج را قبل پخت به مدت یک ساعت در آب بگذارید تا خیس بخورد تا در زمان پخت نرم تر باشد. اگر زمان کافی ندارید حدود ۲۰ تا ۲۵ دقیقه برای خیس خوردن برنج درون آب کافی است.

به علت دارا بودن املاح زیاد، می‌توان این برنج را به صورت پوره برای کودکان مصرف کرد.

سخن پایانی

برای مشاهده توضیحات دیگر در خصوص برنج قهوه ای و یا خرید برنج قهوه ای درجه یک ،میتوانید از محصول برنج قهوه ای موجود در فروشگاه گیلان مارک اقدام نمایید.

0 دیدگاهبستن دیدگاه‌ ها

ارسال دیدگاه