در این مقاله می‌آموزشد: چای زرین چیست – چای ممتاز چیست – چای قلم چیست و همچنین با چای شکسته آشنا می‌شوید. با ما همراه باشید

بهترین چای ایرانی در بازار کدام است ؟

سوالی که در ذهن خیلی از ماها می‌افتد. به دنبال بهترین مارک چای در بازار ایران هستیم اما به هر فروشنده ای که میرسیم صحبت از جنس خودش می‌کند. توی این آموزش با ما باشید تا بهترین چای ایرانی را بشناسیم.

بیایید با چای ایرانی بهتر بیشتر آشنا شویم:

چای ایرانی

چای ایرانی انواع مختلفی دارد و قطب تولید چای ایران ، استان گیلان است که براساس الویت کیفیت، چای این استان به ۴ دسته بندی: چای زرین ، چای ممتاز ، چای قلم  و چای شکسته می‌شود و اگر چای با نام های دیگری شنیدید بدانید که در یکی از زیردسته های این ۴ دسته اصلی هستند. اما برای انتخاب بهترین چای ایرانی ، بهتر است با انواع این چای ها بیشتر آشنا شویم.

نکته:

چای سرگل چیست ؟

چای سرگل به  اولین برداشت چای که از غنچه های گیاه چای و برگ های سبز زیر غنچه است به دست می آید. بهترین و با کیفیت ترین چای ایرانی، چای سرگل است. عطم و طعم عالی و خوش رنگی چای سرگل بیشترین تقاضا را (در آمار فروش اطلس مارک) دارد. البته این مورد را نباید فروش کنیم که قیمت چای سرگل نسب به مابقی چای ها بیشتر است. در دسته بندی ها، چای زرین ، چای سرگل است. به چای سرگل بهاره ، چای سرچین هم نیز می‌گویند.

چای زرین

چای زرین

چای زرین اولین برداشت چای در بهار و سرگل است که بالاترین کیفیت را دارد. این چای که از غنچه های گیاه چای است برگ ریز و پیچیده‌ و لطیفی دارد که طعم عالی در هنگام نوشیدن به شما منتقل می‌کند. برگ های ریز این چای شباهت زیادی به چای شکسته (که در درجه چهارم است) دارد اما کیفیت چای شکسته بسیار کمتر از چای زرین است.

چای ممتاز

چای ممتاز

چای ممتاز بعد از چای زرین در درجه دوم قرار می‌گیرد اما این چای هم اگر در فصل بهار برداشته شود، دست کمی از چای زرین ندارد اما برگهای بزرگتری نسبت به چای ممتاز دارد و بعد از چای زرین (چای سرگل) برداشت می شود و شامل برگ های گیاه چای است که بعد از غنچه چای می‌رویند برخلاف چای زرین که از غنچه های گیاه چای است .

چای قلم

چای قلم

چای قلم در درجه سوم چای ایرانی است که متشکل از برگ و ساقه چای است. این چای طرفداران خاص خودش است. البته برخی از فروشندگان چای، چای قلم را با دستگاهی به نام لیزر، چای قلم را لیزر کرده و ساقه های آن را از برگ ها بلند و تاب خورده چای جا میکنند و به قیمت بالاتری به فروش می‌رسانند و برخی موارد مشاهده شده است که چای قلم لیزر شده را به عنوان چای ممتاز می‌فروشند اما چای قلم با برگ های بلند و پیچیده ای که دارد به راحتی قابل مشاهده است. ضمنا به چای که لیزر شده است اصطلاحا چای سورتینگ شده هم نیز می‌گویند.

ساقه چای

ساقه چای که در چای سیاه وجود دارد و در چای قلم می‌توان آن را مشاهده کرد، طبق تحقیقاتی که توسط اطلس مارک انجام شده است، باعث کیفیت بهتر چای قلم در طعم می‌شود اما برخی این موضوع را نمی‌دانند و بر این باورند که چای بدون ساقه بهتر است که این باور اشتباهی است. حتی اگر در چای ممتاز هم مقداری ساقه مشاهده کردید، نگران این موضوع نباشید. چون مقداری ساقه در چای باعث رنگ و طعم بهتری می‌شود. حتی بعضی از فروشندگان تنها ساقه چای را می‌فروشند که خواص خاص خودش را دارد اما دم کردن ساقه چای به تنهایی، رنگ خوبی ندارد و صرفا جهت خواصی که دارد از آن استفاده می‌کنند.

چای شکسته

چای شکسته

چای شکسته در درجه آخر و درجه چهارم انواع چای ایرانی است. چای شکسته از برگ های خرد شده چای در روند تولید چای سیاه بدست می‌آید. چای شکسته وزن کمی دارد اما روند دم کشیدن سریعی دارد. قیمت چای شکسته نسبت به انواع چای دیگر کمتر است. بیشتر افزادی که از چای شکسته استفاده می‌کنند قهوه خانه ها هستند تا علاوه بر دم کشیدن سریع از قیمت کم آن هم بهره ببرند.

چای باروتی

خیلی از همکاران چای باروتی را همان چای شکسته می‌دانند اما از چای باروتی بیشتر در تی‌بگ ها استفاده می‌شود و همانند چای شکسته زود دم است

چای بهاره یا چای تابستانه یا پاییز

چای در چند مرحله بهتره برداشت می‌شود و با کیفیت ترین چای، چای بهاره است. چای هایی که در فصل های تابستان و پاییز برداشت می‌شوند به مراتب به دلیل وضعیت جوی و موارد دیگر از کیفیت پایینی برخوردار است. همانند سال ۹۸ که برداشت های تابستان به دلیل خشکی زیاد با مشکل مواجه شد. برداشتن چای بهاره تقریبا از اواسط بهار و چای تابستانه از اواخر تابستان شروع می‌شود. از چای های معروف و شهر های مهم برداشت چای در گیلان میتوان به چای لاهیجان و چای املش اشاره کرد

بهترین چای ایرانی

و بالاخره بهترین چای ایرانی را کدام چای انتخاب کنیم ؟

همانطور که با انواع چای ایرانی آشنا شدید دیگر بستگی به خودتان دارد. اگر به کیفیت اهمیت می‌دهید و قیمت چای را مد نظر ندارید، چای زرین پیشنهاد ما به شماست اما اگر به قیمت در کنار کیفیت اهمیت میدید چای قلم انتخاب شما باشد. اما اگر قیمت برای شما بسیار مهم است و صرفا قصد نوش جان کردن چای ایرانی را دارید، چای شکسته را امتحان کنید. البته که در این انتخاب‌ها ، چای ممتاز در الویت خود قرارد دارد.

برای مشاهده قیمت و خرید انواع چای ایرانی میتوانید به صفحه چای ایرانی اطلس مارک مراجعه فرمائید.

 
 
 
0 دیدگاهبستن دیدگاه‌ ها

ارسال دیدگاه